Середа, 01.04.2020, 16:30

Головна » 2020 » Січень » 29 » Пам'яті героїв Крут
Пам'яті героїв Крут

«…Коли стають до зброї діти,

Народ цей – не перемогти…»

29 січня учнями 6-Б класу було проведено історичні п’ятихвилинки для ліцеїстів, з метою  вшанування пам’яті загиблих героїв під Крутами.

В історії України є події, які стали знаковими, символічними. Такою подією є бій під залізничною станцією Крути. Український народ щороку вшановує пам’ять молодих борців за волю. Битва під Крутами стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї. Тому 29 січня 1918 року – вважається Днем національної трагедії. Відомо, що 25 січня 1918 року на засіданні Української Центральної Ради було прийнято IV Універсал, який проголошував незалежність Української Народної Республіки. Проте більшовицька влада не визнавала незалежності України, й після захоплення Харкова та Полтави спрямували своє п’ятитисячне військо під проводом Муравйова на Київ. А що було під Крутами? Хто були відважні юнаки? То були гімназисти і студенти, не призначені до військової справи. Вони не визнавали ні права війни, ні права смертної кари.

Бій розпочався о 12 годині 29 січня і фактично безперервно тривав до пізнього вечора. Юнаки мужньо відбивали атаку ворога, не залишаючи своїх позицій. Протягом п’яти годин українські підрозділи стримували ворожі напади.  Скориставшись кількісною перевагою, наступаючі зламали оборону і почали оточувати українські частини. Розуміючи безвихідність свого становища, бійці Студентського куреня пішли в атаку і були майже всі знищені.  А 27 студентів і гімназистів  були захоплені і замордовані.

Ще юнаки , ще майже діти ,

А навкруги і смерть , і кров.

На порох стерти , перебити !-

Іде на Київ Муравйов.

Полків його не зупинити ,

Та рано тішитесь кати :

Коли стають до зброї діти,

Народ цей – не перемогти.

Це був перший і останній бій юних захисників української незалежності, а для більшості – перша і остання у їхньому житті ніч, проведена поза батьківським домом. Бій під залізничною станцією Крути належить до однієї з найбільш трагічних сторінок української історії.

І нехай сучасні вчені-історики розмірковують про міфи і правду цієї битви, ніхто не поставить під сумнів високий героїзм і патріотичну самопожертву юних борців за ідею, відданих захисників національної справи.

Переглядів: 35 | Додав: E_L | Рейтинг: 0.0/0